Czyszczenie jako ważny etap regeneracji siłownika
- Szczegóły
Siłowniki hydrauliczne to ważny element w wielu urządzeniach i instalacjach, które niestety z czasem się zużywają. Siłowniki do pracy wykorzystują ciecz, która przesuwa tłok i w ten sposób dochodzi do ruchu posuwistego. Siłowniki podczas pracy narażone są na bardzo duże obciążenia i często pracują w trudnych warunkach, co bardzo negatywnie wpływa na ich żywotność. Ponieważ zakup nowych siłowników nie należy do najtańszych, to najpierw warto zdecydować się na regenerację.
Siłowniki po regeneracji odzyskują utracone parametry i mogą być przeznaczone do dalszej eksploatacji. Zasadniczo regeneracja siłowników polega na rozłożeniu siłownika na części, co pozwala na określenie zakresu uszkodzeń oraz sporządzeniu szczegółowej ekspertyzy dotyczących danych technicznych urządzenia przyjętego do regeneracji. Na właściwą regenerację składają się takie czynności jak wymiana łożysk i uszczelnień, szlifowanie i chromowanie toczysk oraz honowanie cylindra. Niezwykle istotnym etapem jest czyszczenie – z powierzchni elementów muszą zostać usunięte wszystkie osady i zaczątki korozji, a powierzchni należy przywrócić pierwotny wygląd.
Honowanie, czyli szlifowanie siłownika
Jedną z metod czyszczenia i szlifowania siłowników jest honowanie zaliczane do obróbki ściernej, które polega na korygowaniu niedoskonałości powierzchni powstałych na skutek standardowej eksploatacji. Dzięki honowaniu powierzchnia staje się idealnie gładka i czysta oraz pozbawiona defektów. Jest to niezwykle ważny etap regeneracji siłowników, umożliwiający dostosowanie parametrów podzespołów do obowiązujących norm i wytycznych. Wygładzona i dokładnie oczyszczona powierzchnia gwarantuje lepszą współpracą poszczególnych elementów i zmniejszeniem występujących sił tarcia.