Które elementy siłowników hydraulicznych najczęściej podlegają wymianie?
- Szczegóły
Siłowniki hydrauliczne są praktycznie niezbędnym elementem koparek, dźwigów, ładowarek czy wywrotek. Do podstawowych komponentów budujących siłownik hydrauliczny należy tłoczysko, tłok, dławica, pierścień zgarniający, uszczelka tłoczyska oraz głowica cylindra. Ze względu na specyfikę ich pracy są one stale narażane na duże obciążenia. To z kolei powoduje spore prawdopodobieństwo awarii, zwłaszcza jeżeli sprzęt użytkowany jest niezgodnie z przeznaczeniem.
Jakie są najczęstsze awarie siłowników hydraulicznych?
Do najbardziej awaryjnych elementów budujących siłowniki hydrauliczne należą tłoki, tłoczyska oraz uszczelnienia. Zwykle awarie spowodowane są uszkodzeniem uszczelnienia dławicy lub też przez powstanie zewnętrznych lub wewnętrznych wycieków cieczy roboczej. Zużyciu mogą ulec także prowadnice tłoczyska. Najczęściej powodem wszystkich awarii jest wyeksploatowanie elementów. Warto mieć na uwadze to, że każdy, nawet najtrwalszy element po długotrwałej eksploatacji może ulec awarii.
Najczęściej wymienianym elementem w siłownikach hydraulicznych są uszczelki. To właśnie od nich zazwyczaj rozpoczynają się rozwijające się uszkodzenia w siłownikach. Jeżeli nie zostaną one w porę wymienione, może dojść do uszkodzenia powierzchni tłoczyska oraz tłoka. Jeżeli zniszczenia dojdą już do tego etapu, konieczna jest regeneracja siłownika, naprawa lub jego całkowita wymiana. Najczęściej uszczelnienia uszkadzają się przez porysowanie lub wżery na powierzchni tłoczyska.
Jak widać, siłowniki hydrauliczne co do zasady nie są bardzo awaryjnymi elementami. Jeżeli są one użytkowane zgodnie z przeznaczeniem oraz określonymi parametrami, mogą bardzo długo pracować bez jakiejkolwiek usterki. W przypadku pojawienia się problemów z siłownikiem hydraulicznym warto oddać go do firmy, która zajmuje się profesjonalną naprawą i regeneracją elementów tego typu.