Na czym polega próba ciśnieniowa w przypadku siłowników hydraulicznych?
- Szczegóły
Siłowniki hydrauliczne, znane również pod nazwą cylindrów hydraulicznych są elementami pracującymi w ruchu posuwistym. Dzięki nim energia sprężona w cieczy, a konkretnie w oleju przekształcana jest w energię mechaniczną. Mają one dosyć skomplikowaną budowę, która może różnić się nieco w zależności od konkretnego rodzaju siłownika. Ze względu na to, że ogromnie ważna jest szczelność tego elementu, zawiera on kilka różnego rodzaju uszczelek. Dzięki temu ciecz utrzymuje właściwe ciśnienie, potrzebne do poprawnego działania.
Na czym polega próba ciśnieniowa siłowników hydraulicznych?
Większość siłowników znajduje zastosowanie w przemyśle ciężkim. Są one wykorzystywane także w górnictwie, przemyśle motoryzacyjnym i górniczym, a także w maszynach jak prasy, czy wycinarki. Ze względu na to, że siłowniki są narażane na bardzo duże obciążenia, konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu. W innym przypadku zarówno operator, jak i osoby w jego otoczeniu mogą być narażeni na niebezpieczeństwo.
Uszkodzenie siłownika hydraulicznego może doprowadzić do wycieku płynu i utracenia funkcji tego elementu. Niekiedy wyciek jest niezauważalny gołym okiem, a jedynym objawem jest nieprawidłowo działający siłownik. W takiej sytuacji warto zdecydować się na regenerację siłowników. Podczas tego procesu zostanie on rozebrany na części, uszkodzone uszczelki zostaną wymienione na nowe, a ubytek oleju zostanie uzupełniony. Aby potwierdzić poprawne działanie zregenerowanego siłownika, wykonuje się próby ciśnieniowe.
Próba ciśnieniowa jest testem, który pozwala na sprawdzenie, czy dany siłownik hydrauliczny odzyskał szczelność. Na siłownik oddziałuje się pewną siłą, która pozwala na wzrost ciśnienia cieczy wewnątrz. Jeżeli olej nie wycieka podczas pracy to znak, że siłownik został naprawiony.