Podstawowe metody obróbki skrawaniem
- Szczegóły
Obróbka skrawaniem pozwala na kształtowanie przedmiotów z różnych materiałów dostępnych na rynku przy pomocy obrabiarki. Maszyna ta dzięki odpowiedniej kalibracji ma możliwość wytworzenia porządnych kształtów przy jak najmniejszej utracie materiału źródłowego. Dlatego też obróbka skrawaniem cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu branż.
Na czym polega obróbka skrawaniem?
Najprościej rzecz ujmują obróbka skrawaniem to metoda obrabiania metali poprzez toczenie, frezowanie, gwintowanie, wiercenie z wykorzystaniem maszyn CNC. Maszyny przystosowane do obrabiania metalu ma ustaloną geometrię i liczbę ostrzy, które pozwalają na usuwaniu naddatku warstw skrawanego materiału. W ten sposób powstają wióry, których kształt jest uzależniony od rodzaju skrawanego materiału, prędkości skrawania i jej temperatury.
Metody obróbki skrawaniem
Wymienione wcześniej toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie oraz szlifowanie to popularne metody skrawania metali. Dobiera się je po określeniu kształtu i chropowatości powierzchni przeznaczonego do obrabiania metalu. W przypadku powierzchni walcowatych, kulistych i stożkowych stosuje się toczenie. Obrabiany obiekt poddawany jest obrotowi, a nóż obrabiarki przesuwa się równolegle po jego powierzchni. Frezowanie pozwala na określone kształtowanie płaszczyzn. Jest to metoda przydatna w produkcji seryjnej i masowej. Frez wykonuje obrót, a obrabiany obiekt przesuwa się w linii prostej, co pozwala na wykonanie dowolnej wielkości frezu. Popularną metodą obróbki skrawaniem jest szlifowanie. Zamontowana na maszynie ściernica porusza się obrotowo, podczas gdy obrabiany obiekt wykonuje prostolinijny ruch. Z powierzchni metalu zostaje równomiernie usunięty nadmiar tworzywa, a ona sama staje się gładka. Oprócz wymienionych metod stosuje się także wiercenie, które pozwala wykonać otwory, ale też dłutowanie, gładzenie, wytaczanie, struganie oraz dłutowanie.